Kroki 1-4 musisz wykonać na serwerze (łącząc się do niego pulpitem zdalnym) przy użyciu konta administratora.

Kroki 5-7 wykonaj na komputerze lokalnym.Instrukcja

 1. W menu start odnajdź "Microsoft SQL Server Management Studio" i je uruchom. 2. Gdy program się włączy, w oknie na środku ekranu, w polu "Server name:" wpisz swoją nazwę instancji MSSQL  i kliknij "Connect". 3. W panelu po lewej stronie kliknij prawym przyciskiem myszy w nazwę serwera a następnie lewym przyciskiem myszy na "Properties".

 4. Przejdź do strony "Security" i sprawdź czy w sekcji "Server authentication" wybrana jest opcja "SQL Server and Windows Authentication mode". Na zakończenie kliknij "OK". 5. W panelu po lewej stronie rozwiń "Security" i kliknij prawym przyciskiem myszy na "Logins" a następnie lewym przyciskiem myszy na "New Login...". 6. Koniecznie zaznacz "SQL Server authentication", w polu "Login name" wpisz wybraną przez siebie nazwę użytkownika, w "Password" wpisz hasło a pole niżej wpisz hasło ponownie w celu jego potwierdzenia. Jeśli chcesz możesz zaznaczyć lub odznaczyć zasady bezpieczeństwa odnośnie hasła (np. wygaśnięcie hasła). Zalecane przez nas jest zaznaczenie "Enforce password policy" (poprawi to bezpieczeństwo hasła a co za tym idzie całego serwera SQL). 7. Połącz się kanałem VPN do ITMation (jeżeli nie wiesz jak to zrobić odnieś się do tego artykułu: Jak połączyć się kanałem VPN do ITMation).
 8. Upewnij się, że połączenie VPN działa poprawnie (odnieś się to tego artykułu Jak sprawdzić czy połączenie VPN działa poprawnie).
 9. Od tego momentu będziesz mógł łączyć się ze swoją bazą MSSQL zdalnie, aby to zrobić będziesz musiał podać IP serwera \ nazwa instancji
  (Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak sprawdzić IP serwera odnieś się do tego artykułu: Jak sprawdzić adres IP VPN oraz serwera), zmienić tryb Autentykacji na "SQL Server Authentication", wpisać nazwę wcześniej stworzonego użytkownika oraz jego hasło a na koniec kliknąć "Connect".Jeżeli w kroku 4 zaznaczyłeś "User must change password at next login" to po próbie zalogowania wyskoczy komunikat o wygaśnięciu hasła. W takim przypadku wpisz nowe hasło w obu polach w tym okienku.