Wszystkie opisane niżej kroki należy wykonać z konta administratora serwera. W trakcie aktualizacji serwera zalecane jest aby nikt poza administratorem nie był na nim zalogowany, ani żeby nie korzystać z innych aplikacji, w szczególności takich, które łączą się do bazy danych MSSQL. Aktualizując serwer, zostają też aktualizowane inne produkty firmy Microsoft jak np. Office czy SQL Server, którego usługa jest restartowana gdy aplikowane są aktualizacje do MSSQL.

Wybierz jaka wersja Windows jest na serwerze:

Windows Server 2012 R2

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start (logo Windows) i z menu kontekstowego wybierz Panel sterowania: 2. W oknie Panelu sterowania zmień Widok według na Małe ikony: 3. Następnie kliknij Windows Update: 4. W panelu po lewej stronie kliknij Wyszukaj aktualizacje. Wyszukiwanie aktualizacji może zająć nawet kilkanaście minut, w zależności od tego kiedy system był ostatnio aktualizowany. 5. Gdy aktualizacje zostaną znalezione kliknij przycisk Zainstaluj aktualizacje: 6. Gdy aktualizacje się zainstalują, należy zrestartować serwer klikając na przycisk Uruchom ponownie:   Restart serwera może potrwać kilka minut - przez ten czas nie będzie można się do niego połączyć.

 7. Gdy serwer się uruchomi, dobrze jest (szczególnie jeśli ostatni raz aktualizacje były instalowane dawniej niż miesiąc temu) jeszcze raz wejść do Windows Update i kliknąć link po lewej stronie Wyszukaj aktualizacje. Jeśli będą dostępne kolejne to też je zainstalować.

Windows Server 2016 i Windows Server 2019

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start (logo Windows) i z menu kontekstowego wybierz Ustawienia: 2. W oknie Ustawienia systemu Windows kliknij Aktualizacja i zabezpieczenia: 3. W oknie Windows Update kliknij przycisk Sprawdź aktualizacje. Wyszukiwanie aktualizacji może zająć nawet kilkanaście minut, w zależności od tego kiedy system był ostatnio aktualizowany. 4. Jeśli w oknie Windows Update pojawią się oczekujące na instalację aktualizacje to należy kliknąć przycisk Zainstaluj teraz: 5. Gdy aktualizacje się zainstalują, należy zrestartować serwer klikając na przycisk Uruchom ponownie teraz:  Restart serwera może potrwać kilka minut - przez ten czas nie będzie można się do niego połączyć.

 6. Gdy serwer się uruchomi, dobrze jest (szczególnie jeśli ostatni raz aktualizacje były instalowane dawniej niż miesiąc temu) jeszcze raz wejść do Windows Update i kliknąć przycisk Sprawdź aktualizacje. Jeśli będą dostępne kolejne to też je zainstalować.