Zanim wykonasz opisane niżej kroki zapoznaj się z tym artykułem: Jak naprawić niedziałającą drukarkę w sesji RDPSterownik drukarek w sesji terminalowej EasyPrint powoduje, że na serwerze zdalnym nie trzeba instalować programów do obsługi drukarek, które posiada użytkownik. System automatycznie użyje sterownika EasyPrint do obsługi naszego urządzenia. Niestety zdarza się, że niektóre modele drukarek są niepoprawnie obsługiwane przez EasyPrint.

Rozwiązaniem jest zainstalowanie na serwerze sterowników drukarki, których klient używa na komputerze lokalnym. W poniższym artykule opisujemy jak wyeksportować sterownik drukarki z komputera lokalnego i zainstalować go na serwerze terminalowym.

Instrukcja

 1. Aby znaleźć lokalizację sterowników danej drukarki wejdź do rejestru Windows (regedit.exe)   i przejdź do klucza:
  1. w systemach 64-bitowych: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments\Windows x64\Drivers\Version-3\

  2. w systemach 32-bitowych HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments\Windows NT x86\Drivers\Version-3\
    

 2. Następnie wejdź do klucza nazywającego się tak jak drukarka, do której chcesz pobrać sterowniki i odczytaj wartość rejestru InfPath , która wskazuje dokładną ścieżkę do pliku sterownika o rozszerzeniu .inf (prawdopodobnie ścieżka będzie wyglądała podobnie do: C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\katalog_sterownika\plik .inf ).
 3. Gdy już masz lokalizację pliku sterownika to musisz wejść do katalogu, w którym on jest (w powyższym przykładzie jest to "C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\prnrccl1.inf_amd64_169397f5b3fe378c"") i skopiować całą jego zawartość (najlepiej spakować do archiwum ZIP).
   


   

 4. Jako ostatni krok wgraj sterownik na serwer tworząc tymczasową drukarkę w następujący sposób:

  1. Jeżeli spakowałeś pliki do archiwum ZIP to musisz je najpierw rozpakować na serwerze.

        

  2. W panelu sterowania w Urządzenia i drukarki (Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Urządzenia i drukarki) kliknij przycisk "Dodaj drukarkę".   3. W oknie dodawania drukarki wybierz "Drukarki, której szukam, nie ma na liście". 


    

  4. Następnie "Dodaj drukarkę lokalną lub sieciową jako administrator" po czym ponownie "Drukarka, której szukam, nie ma na liście" (czasami nie trzeba klikać w ten przycisk gdyż kreator automatycznie przechodzi dalej). 

    
    

  5. W kolejnym kroku wybierz "Dodaj drukarkę lokalną lub sieciową z ustawieniami ręcznymi" i pozostaw domyślną opcję "Użyj istniejącego portu" po czym kliknij Dalej.
    
    


    
    

  6. W kolejnym oknie wybierz przycisk "Z dysku", a w oknie wskaż lokalizację katalogu ze sterownikami i zaakceptuj domyślnie pozostałe opcje
Jeżeli Windows zada pytanie, której wersji sterownika chcesz użyć to wybierz "Zamień bieżący sterownik".Po tym zabiegu sterownik powinien być już w systemie i możemy usunąć tymczasową drukarkę.