Poniższy artykuł opisuje metodę konfiguracji poczty e-mail w środowisku ITMation, na przykładzie programu Mozilla Thunderbird oraz konta pocztowego gmail.

Program musi być zainstalowany na serwerze. Można go pobrać ze strony: https://www.thunderbird.net

Instrukcję należy wykonać dla każdego użytkownika na serwerze w ITMation, który ma mieć możliwość wysyłania wiadomości e-mail, np. poprzez programy Subiekt GT czy Subiekt nexo.

Instrukcja krok po kroku

 1. Zależnie od wersji usługi z jakiej korzystasz:
  1. Jeśli korzystasz z serwera dedykowanego to zaloguj się do pełnego pulpitu serwera użytkownikiem, dla którego chcesz skonfigurować klienta pocztowego.
  2. Jeśli korzystasz z InsERT GT jako usługa to uruchom dowolny program z pakietu InsERT GT i wybierz funkcje, która wysyła np. fakturę - to spowoduje uruchomienie się klienta pocztowego Thunderbird.
 2. Uruchom program pocztowy Thunderbird i kliknij przycisk konfiguracji poczty 3. Następnie wprowadź nazwę, adres oraz hasło do swojego konta e-mail (informacje podane na poniższych obrazkach, są tylko danymi przykładowymi).
  Jeżeli chcesz, aby program pamiętał hasło do konta, wybierz opcję "Zachowaj hasło". Następnie kliknij przycisk Kontynuuj. 4. Wybierz konfigurację IMAP (Foldery i poczta synchronizowane na serwerze). Kliknij przycisk "Konfiguruj ręcznie" 5. Sprawdź, czy dane serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej, są zgodne z przekazanymi przez Twojego dostawcę usług pocztowych (informacje podane na poniższym obrazku, są tylko danymi przykładowymi). Jeżeli wszystko się zgadza, kliknij przycisk Gotowe 6. Na stronie podsumowania kliknij "Ustawienia konta" 7. W menu "Konfiguracja kont" wybierz opcję "Synchronizacja" 8. W menu "Synchronizacja" w sekcji "Synchronizacja wiadomości" ODZNACZ opcję "Przechowuj wiadomości we wszystkich folderach dla tego konta lokalnie na komputerze". W oknie "Potwierdzenie zmian synchronizacji" kliknij przycisk "Zapisz".  Odznaczenie opcji lokalnego przechowywania wiadomości jest zalecane, ze względu na dużą oszczędność miejsca na dysku. Przy wyborze tej opcji, program będzie pobierał tylko nagłówki wiadomości. Jest to szczególnie ważne dla klientów, którzy korzystają z aplikacji uruchomionych na zasobie wirtualnym i posiadają limitowaną przestrzeń dyskową do przechowywania własnych plików.
 9. Skonfiguruj Thunderbirda jako domyślnego klienta poczty elektronicznej zgodnie z instrukcją ze strony firmy InsERT: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/1757,jak-skonfigurowac-domyslnego-klienta-poczty-elektronicznej.html